Engelli Ailelerine Yeni Eğitim Yöntemleri Semineri Verildi

Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdusselam Köse, son yıllarda engellilerineğitiminde atlı binicilik ve suyla tedavi yöntemlerinin gözde teknikler olduğunu söyledi.

Melikgazi Özel Eğitim Kurumu?nda Beden Eğitimi Öğretmeni Şaban Parladar moderatörlüğünde düzenlenen engelli eğitim seminerine, Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdusselam Köse, Öğretim Görevlisi Mustafa Kaya, . Doru Binicilik Engelli Atlı Terapi Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Hippo Terapist Murat Soygüllücü konuşmacı olarak katıldı. Seminerde engelli ailelerine engelli eğitiminde gelişen tekniklerin anlatıldı.

Kayseri?deki engelli çocukların tedavisinde ve ailelerin bilinçlenmesinde Aqua Terapi ve su içi egzersizlerinin yararları ve yurtdışında yapılan çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Abdusselam Köse, dünyada yapılan araştırmalarda aquaterapi yönteminin engelli bireylerin mutluluğu ve hayata sarılması açısından pozitif sonuçlar verdiğini söyledi.

Öğretim Görevlisi Mustafa Kaya, beden eğitimi ve sportif katılımın engelli çocukların gelişiminde, sporcu kimliği ve özgüven kazanmasında tüm engelleri ortadan kaldıran en önemli yöntem olduğunu belirtti.

Doru Binicilik Engelli Atlı Terapi Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Hippo Terapist Murat Soygüllücü ise atların çocuklarla sağlamış olduğu duygusal iletişim sayesinde Atlı biniciliğin ve atlı terapinin gerek fiziksel gerekse zihinsel engelli çocuklara kazandırdığı mucizevî faydaları anlattı.

Konferans sonrasında eğitim kurumunun terapi havuzunda engelli çocuklarla Aqua terapist eğitmenler tarafından bire bir seanslar uygulandı ve engelli ailelerine tanıtım yapıldı. Konferansa katılan engelli aileleri, özellikle Kayseri?de engelliler için hazırlanmış spor merkezleri, spor eğitimleri ve havuz programlarının olmamasından duydukları üzüntüyü dile getirdi Büyükşehir Belediyesi?nin bu konuya eğilmesi isteğinde bulundu.

Kaynak: IHA

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri/engelli-ailelerine-yeni-eg-itim-yontemleri-semineri-verildi-kayseri-140683/