Türkiye’de Watsu

2010 WATSU TÜRKİYE YILI

Prof. Dr. Birol ÇOTUK’un öncülüğünde Türkiye’de uygulanmaya başlanan Watsu Terapisi Türkiye?ye yerleşiyor. Rehabilitasyon merkezleri,  lüks otellerin SPA merkezleri ve lüks termal merkezlerde watsu uygulamaları yayılıyor.

16-17 ve 18-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 2 Watsu Basic eğitimi ile 2010 yılı içinde 6. Watsu eğitimleri başarı ile tamamlandı. 25 sertifikanın dağıtıldığı organizasyona desteklerinden dolayı Erciyes Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Abdüsselam Köse ve Yrd. Doç. Dr. Yahya Polat’a, City One Otelinin ve Spa bölümünün yöneticilerine  teşekkür ederiz.

15-20 Mart 2010 tarihlerinde  Watsu Basic ve Watsu 1, 20-25 Mart Watsu 2 Sertifika Programları gerçekleştirildi.  Metin Sabancı Spastik Çocuklar Vakfında Gerçekleştirilen eğitimlerde toplam 18 sertifika dağıtıldı.  Metin Sabancı Spastik Çocuklar Vakfına katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Mart 2010’da 8. Sertifika Programı ile Türkiye Watsu Ailesi Büyüyor!

 

Sakatlıktan strese su tedavisi

https://www.haberturk.com/saglik/haber/603563-sakatliktan-strese-su-tedavisi

Sakatlıktan strese su tedavisi

ÖZELLİKLE gelişmiş 40 ülkede, sakatlıklar, fiziksel ve zihinsel engellilerin tedavisi, psikolojik ve nerotik travmalar, stres, yorgunluk, uyku bozukluğu, depresif atak ve benzeri rahatsızlıklar tedavisinde uygulanan “su terapisi” (watsu) Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. 32-35 derecelik termal sularda uygulanan terapiyle, fizik tedaviden hem daha ucuz, hem de daha hızlı başarı elde ediliyor. Polonya Olimpik Atletizm Milli Takımı fizyoterapisti, Watsu Federasyonu Polonya Başkanı, watsu kurs direktörü Tomasz Zagorski ile Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesi ve watsu kurs organizatörü Yrd. Doç. Dr. Abdulselam Köse, suda terapinin nasıl uygulandığını bir grup öğrenci ile Kayseri City One Otel havuzunda gösterdi. Watsu, Uzakdoğu kökenli bir sağlık felsefesi ve tedavi yöntemi.

Necmettin ÇUHADAROĞLU / KAYSERİ (AHT)